Zmarł Janusz Kusiński, 5-krotny Mistrz Polski w tenisie stołowym

Nie żyje wybitna postać polskiego sportu.

Pan Janusz Kusiński przez lata królował w polskim sporcie i był jednym z popularyzatorów swojej dyscypliny nad Wisłą. O śmierci 84-letniego mistrza poinformował jego syn Marcin , który na swoim koncie ma dwa złote medale Indywidualnych Mistrzostw Polski w tenisie stołowym.

– Tata był prekursorem tenisa stołowego w naszej rodzinie. Przez dwie dekady zdobywał medale w mistrzostwach kraju, a później miłość do tego sportu przelał na mnie oraz wnuczki – Klaudię i Blankę. Ojciec był moim pierwszym trenerem i współtwórcą sukcesów. Potem wspierał moje córki. Nawet w ostatnich latach, jeśli zawody były w Warszawie lub okolicach, czasami przyjeżdżał, doradzał i kibicował. Uczył nas grać niemal wszędzie, pamiętam np. pojedynki Klaudii z dziadkiem na działce na małym stole – powiedział Marcin Kusiński były reprezentant Polski, a obecnie trener żeńskiego Startu Nadarzyn.

Janusz Kusiński największe sukcesy święcił w latach 1954-1974. Podczas swojej kariery zdobył aż 39 złotych medali mistrzostw Polski w tym 5 złotych. W deblu grał w parze m.in.: ze Zbigniewem Calińskim. Jest jednym z najbardziej utytułowanych zawodników w historii Polski. Więcej medali mają od niego tylko Danuta Szmidt-Calińska, z którą grał w mikście, a także Czesława Noworyta i Lucjan Błaszczyk.

Janusz Kusiński zapoczątkował tradycje pingpongowe w swojej rodzinie. Do reprezentacji Polski trafił syn zawodnika – Marcin, który wciąż jest aktywnym zawodnikiem. Obecnie występuje w barwach PWSZ Zamość, które wprowadził do Superligi. Karierę w tenisie stołowym robi także wnuczka zmarłego mistrza – Klaudia.

Zarówno syn Janusza Kusińskiego, jak i jego córka osiągali sukcesy w Mistrzostwach Polski. Oboje zdobywali złote medale. Marcin Kusiński dwukrotnie zwyciężał w grze indywidualnej, a Klaudia Kusińska w grze podwójnej w parze z Magdaleną Szczerkowską.

Rodzinie i bliskim przekazujemy wyrazy współczucia.

 

Udostępnij na: